0_Спорт.ПорталФудбал

Манчестер сити не реализира четири пенали по ред во Премиер лигата, Каспер Шмајхел го надмина својот татко во одбрани

Напаѓачот на Манчестер сити, Серхио Агуеро не реализираше пенал на натпреварот од 27. коло од Премиер лигата со Лестер. Ударот на Агуеро од 11 метри, го одбарни Каспер Шмајхел во 62. минута.

Лечестер, 22 февруари 2020 (МИА) – Напаѓачот на Манчестер сити, Серхио Агуеро не реализираше пенал на натпреварот од 27. коло од Премиер лигата со Лестер. Ударот на Агуеро од 11 метри, го одбарни Каспер Шмајхел во 62. минута.

За „Граѓаните“ ова беше четврти промашен пенал во низа оваа сезона во шампионатот на Англија.

Голманот на Лестер, Каспер Шмајхел по четврти пат го спаси голот од пенал во Премиер лигата. Сега тој има повеќе одбрани од неговиот татко, екс-голманот на Манчестер јунајтед Питер Шмајхел, кој за целата своја кариера во првенството на Англија имаше три одбранети пенали.

Манчестер сити го доби натпреварот со 1:0 со голот на Габриел Жезус во 80. Минута и се зацврсти на втората позиција на табелата со 57 бода. Лестер остана на третото место со 50 бода. Лидер е Ливерпул со 76 бодови. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close