EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Malta nuk do të pranojë më dhe as nuk do të shpëtojë emigrantë

Malta nuk mund të garantojë më shpëtimin e emigrantëve ose t'u lejojë që ata të dërgohen në territorin e tyre gjatë gjendjes së jashtëzakonshme të shkaktuar nga koronavirusi, kumtoi qeveria e Maltës.

La Valeta, 10 prill 2020 (MIA) – Malta nuk mund të garantojë më shpëtimin e emigrantëve ose t’u lejojë që ata të dërgohen në territorin e tyre gjatë gjendjes së jashtëzakonshme të shkaktuar nga koronavirusi, kumtoi qeveria e Maltës.

Vendimi u mor sepse burimet e ishullit po përdoren për të zbatuar masa për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, si dhe për shkak të rrezikut që vetë emigrantët ta bartin virusin.

Njoftimi vjen një ditë pasi Italia mbylli portet e saj dhe tha që ata nuk ishin më të sigurt për shkak të pandemisë. mb/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close