Biznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталДописници МКДЕкономијаОпштински вести

Малку се користат е-услугите, потребни се едукација и доверба

Невладината „Агтис“ ќе спроведува проект за едукација и пристапност до повеќе електронски услуги од институциите во земјава. Според Благица Цветкоска од невладината организација „Агтис“, иако цело време се зборува да се описмениме дигитално, да се користат е-услугите и банкарските картички за да се избегнат навалиците на шалтерите, сепак кај граѓаните сѐ уште е голема недовербата во повеќето институции и не се информирани и едуцирани.

Back to top button
Close
Close