BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Makroni mbërriti në Bejrut: Libani do të vuajë nëse nuk reformohet

Presidenti francez Emanuel Makron sot mbërriti në Bejrut, ku deklaroi se Libani po përballet me krizë politike dhe ekonomike dhe paralajmëroi se vendi do të vazhdojë të vuajë nëse në zbaton reforma. 

Bejrut, 6 gusht 2020 (MIA) – Presidenti francez Emanuel Makron sot mbërriti në Bejrut, ku deklaroi se Libani po përballet me krizë politike dhe ekonomike dhe paralajmëroi se vendi do të vazhdojë të vuajë nëse në zbaton reforma.

Makroni mbërriti për vizitë zyrtare në Bejrut që t’i  shprehë mbështetje Libanit pas shpërthimit që ndodhi të martën, ku humbën jetën të paktën 135 persona, ndërsa janë lënduar rreth 5.000.

Makroni menjëherë pas shpërthimit bisedoi me presidentin libanez.

Ai urdhëroi dërgimin e forcave franceze për ndihmë të Libanit, me të cilin Franca ka lidhje të thella historike. ar/

Таг
Back to top button
Close
Close