ЕвропаЕвропа.Портал

Макрон вечерва ќе се обрати на нацијата за ситуацијата со коронавирусот

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва ќе и се обрати на нацијата за ситуацијата со новиот коронавирус, јави француското радио „Европа 1“.

Париз, 7 април 2020 (МИА) – Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва ќе и се обрати на нацијата за ситуацијата со новиот коронавирус, јави француското радио „Европа 1“.

Според податоците, ширењето на вирусот Ковид-19 забрзано се шири во државата, а бројот на починати и лица на интензивна нега се зголемува.

Во Франција, 98.010 луѓе се заразија од Ковид-19, додека 8.911 починаа. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close