ЕвропаЕвропа.Портал

Макрон го потврди убиството на шест Французи во Нигер

Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон потврди дека француски граѓани се убиени во напад во Нигер, во западна Африка.

Париз, 10 август 2020 (МИА) – Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон потврди дека француски граѓани се убиени во напад во Нигер, западна Африка.

Во соопштението се наведува дека Макрон телефонски разговарал со нигерискиот претседател Махамад Исуфу.

Напаѓачи на мотоцикли вчера убиле шестмина француски државјани и нивниот нигериски водич и возач во национален парк во Нигер, соопшти висок официјален претставник и безбедносен извор. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close