Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Макрон: ЕУ и САД да се откажат од пет проценти од вакцините и да ги дадат на Африка

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика другите европски земји и САД да се откажат од пет проценти од залихите со вакцини против Ковид-19 и да ги насочат кон земјите во развој во Африка, предупредувајќи дека посиромашните земји плаќаат „астрономски цени“ за вакцините произведени на Запад.

Back to top button
Close
Close