EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Makron: BE nuk investon mjaft në të ardhmen e saj

Presidenti i Francës, Emanuel Makron ka deklaruar sot se BE duhet të zgjohet dhe të bëhet kontinent i cili beson në të ardhmen e sa

Munih, 15 shkurt 2020 (MIA) – Presidenti i Francës, Emanuel Makron ka deklaruar sot se BE duhet të zgjohet dhe të bëhet kontinent i cili beson në të ardhmen e saj.

“Nuk investuam mjaft në të ardhmen tonë…edhe politikisht ajo është mënyra e vetme të qetësohemi me klasën tonë të mesme”, ka thënë Makron në konferencën e sigurisë në Munih.

Ai ka thënë se do të donte ta sheh “Evropën e cila mund të mbrojë sovranitetin, Evropë, e cila është më vitale dhe Evropë e cila ushqen entuziazëm rreth të ardhmes së saj”.

Makron ka thënë se BE duhet të harmonizojë buxhetin e saj me ambiciet me qëllim të mos ngec pas SHBA dhe Kinës, veçmas rreth ideologjive të ardhshme. fab/

Таг
Back to top button
Close
Close