0_Спорт.ПорталОстанато

Македонецот Христо Ковачи на Central European Zone Rotax Challenge во Австрија

Меѓу 30-те учесници од 16 земји, на „Central European Zone Rotax Challenge“ во Австрија ќе се натпреварува и Македонецот Христо Ковачи.

Скопје, 4 јули 2020 (МИА) – Меѓу 30-те учесници од 16 земји, на „Central European Zone Rotax Challenge“ во Австрија ќе се натпреварува и Македонецот Христо Ковачи.

За него, како што вели, оваа картинг трка е нов и сериозен предизвик.

-Имав успешна година зад себе, иако е пандемија, сепак мене ми е вистински предизвик да се натпреварувам. Време е да се вратиме на патеките и да си ги одмериме силите, нагласува Ковачи.

„Ковачи рејсинг тим“ ја заврши успешно 2019 година со најмладиот натпреварувач од Македонија во картинг, Христо, кој е вицешампион во земјава и трето место на генералниот пласман при Бугарскиот шампионат, како и второ место предфинално на балканскиот куп во Бугарија.

-Самиот обем на учесници и борбата во еден шампионат на ниво на Централна Европска Зона во која учествуваат 16 земји кажува многу. Патеката, за жал, поради далечината, немаше шанса да ја тренира и ќе има само еден ден тренинг пред самите квалификации, а веќе наредниот ден се трите трки на кои ќе учествува. Христо ќе даде се од себе да напредува и да постигне што подобар резултат. јас сум среќен што и самото учество на овој шампионат ќе ги подобри неговите возачки способности, истакнува Аргир Ковачи, таткото на Христо. мч/мд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close