Svet.SlajderСветСвет.Портал

Мадуро ветува продолжување на воените вежби

Венецуела годинава ќе продолжи со одржување воени вежби, изјави претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, на средба со воениот врв.

Каракас, 18 февруари 2020 (МИА)  – Венецуела годинава ќе продолжи со одржување воени вежби, изјави претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, на средба со воениот врв.

-Изјавувам дека воената вежба „Боливиски штит -2020“ ќе продолжи, кажа Мадуро и додаде дека земјата во моментов ја има најсилната војска во својата историја.

Првиот циклус од воената вежба „Боливиски штит-2020“ беше оддржан на 15 и 16 февруари. сд/

Back to top button
Close
Close