0_Магазин.ПорталСцена

Мадрид: Подвижно кино за помалку здодевна изолација

Големиот екран се наоѓа на камион којшто секоја вечер ќе се поместува во различен крај на градот.

Мадрид, 30 април 2020 (МИА) – Властите во Мадрид обезбедија подвижно кино со коешто граѓаните од својата тераса ќе можат да гледаат филмови.

Заменичката градоначалничка  на шпанската престолнина – Бегона Виљакис вели дека овој потег е резултат на барање на граѓаните, како еден вид „кино на отворено“.

Големиот екран се наоѓа на камион којшто секоја вечер ќе се поместува во различен крај на градот.  си/

Таг
Back to top button
Close
Close