Svet.SlajderДописници СветСветСвет.Портал

Мајкрософт: Руски, кинески и ирански хакери се мешаат во изборната кампања во САД  

Мајкрософт синоќа излезе со предупредување за вклученост на руски, кинески и ирански хакерски групи во актуелната изборна кампања во САД, за влијание врз резултатите од претседателските избори закажани за 3 ноември.  

Вашингтон 11 септември 2020 (МИА) – Мајкрософт синоќа излезе со предупредување за вклученост на руски, кинески и ирански хакерски групи во актуелната изборна кампања во САД, за влијание врз резултатите од претседателските избори закажани за 3 ноември.  

Според Њујорк тајмс, Русите работат на тоа да биде реизбран актуелниот претседател Доналд Трамп, додека Кинезите посакуваат избор на на неговиот демократски соперник, Џо Бајден. 

 Мајкрософт неодамна информираше дека имало обид за упад во серверите на една од фирмите кои даваат услуги во областа стратегија и комуникации на изборниот штаб на Бајден. Нападите се извршени од руски хакери зад кои стои Москва, соопштија некои американски медиуми. 

Се работи за фирмата SKDKnickerbocker која била подложна на напади во изминативе два месеца. Покрај на Бајден фирмата дава услуги и на други видни демократи. 

Во Мајкрософт сметаат дека тоа се истите руски хакери од групата Fancy Bear кои сега се нарекуваат Strontium, а кои го спроведоа упадот во серверите на Демократската партија за време на кампањата на Хилари Клинтон во 2016 година и извршија обелоденување на електронска пошта на вработен во штабот. 

Извор запознат со нападите изјави дека хакерите не успеале да влезат до мрежите на компанијата поради јаката заштита. Потпретседателот на SKDK, Хилари Розен, одби да даде изјава околу овие информации. 

Во предупредувањето на Мајкрософт од синоќа се вели дека групата руски хакери таргетирала повеќе од 200 организации, голем дел од кои се поврзани со политички партии во САД, републикански или демократски. 

 -Слично на тоа што набљудувавме во 2016 година, Strontium започна кампања за прибирање информации за логирање на луѓето или компромитирање на нивните налози, претположително да се помогне во разузнавачко собирање или операции за правење раскол и подривање, изјави Том Барт, потпретседател на Мајкрософт задолжен за безбедност и доврба на клиентите. 

 Кинеските хакери пак започнале напади врз лица поврзани со кампањата на Бајден, додека иранските продолжиле со напори да се таргетираат луѓе поврзани со кампањата на Трамп. кб/ сд/

Back to top button
Close
Close