0_Спорт.ПорталФудбал

Лорис по рекорден 100. пат капитен на Франција

Голманот на Франција, Уго Лорис учествуваше на пријателскиот натпревар против Велс (3:0) синоќа во Ница. Триесет и четиригодишниот голман на Тотенхем го одигра 100-от натпревар како капитен на „Триколорите“ соборувајќи го рекордот на националниот тим.

Ница, 3 јуни 2021 (МИА) – Голманот на Франција, Уго Лорис учествуваше на пријателскиот натпревар против Велс (3:0) синоќа во Ница. Триесет и четиригодишниот голман на Тотенхем го одигра 100-от натпревар како капитен на „Триколорите“ соборувајќи го рекордот на националниот тим.

Актуелниот селектор на француската репрезентација, Дидие Дешамп е на второто место според овој показател, има 54 натпревари со капитенската лента.

Лорис игра за Франција од 2008 година, досега има 124 натпревари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close