ЕвропаЕвропа.Портал

Лондон: Загрижени сме поради Иран, се водат итни разговори

Соопштението на Иран дека повеќе нема да се придржува кон ограничувањата за збогатување на ураниум е загрижувачко и се водат итни разговори меѓу Велика Британија и заинтересираните страни за следните чекори, изјави денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон.

Лондон, 6 јануари 2020 (МИА) – Соопштението на Иран дека повеќе нема да се придржува кон ограничувањата за збогатување на ураниум е загрижувачко и се водат итни разговори меѓу Велика Британија и заинтересираните страни за следните чекори, изјави денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон.

По повод заканите од американскиот претседател Доналд Трамп, тој рече дека ќе нападне 52 цели во Иран, вклучително и места значајни за иранската култура, доколку Техеран ги напаѓа Американците или американски имот,  дека на сила се меѓународни конвенции за да се спречи уништувањето на културното наследство.

Иранската државна телевизија вчера објави дека Иран повеќе нема да почитува никакви ограничувања за нуклеарниот договор од 2015 година со големите сили. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close