0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Ливерпул стравува од заминувањето на Клоп во германската репрезентација

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп може да го замени Јоаким Лев на селекторската позиција во германската репрезентација. Договорот на Клоп со „црвените“ е со важност до 2024 година.

Лондон, 2 април 2020 (МИА) – Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп може да го замени Јоаким Лев на селекторската позиција во германската репрезентација. Договорот на Клоп со „црвените“ е со важност до 2024 година.

Клоп признава дека Ливерпул ќе биде последниот клуб во неговата кариера, а германскиот национален тим ќе биде следниот чекор. Сепак, не се знае кога тоа ќе се случи.

Германскиот тренер и предводник на Ливерпул, во моментов е најдобриот тренер на својата земја и ќе биде кандидат број еден за замена на Лев кој е германски селектор повеќе од 13 години.

Клоп го предводи Ливерпул од 2015 година. Тој ги освои Лигата на шампионите, Суперкупот на УЕФА и Светскиот клупски куп. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close