0_Спорт.ПорталФудбал

Ливерпул со победа против Лидс ја започна одбраната на трофејот во Премиер лигата

Ливерпул вечерва го совлада Лидс со 4:3 во првото коло од новата сезона во Премиер лигата.

Ливерпул, 12 септември 2020 (МИА) – Ливерпул вечерва го совлада Лидс со 4:3 во првото коло од новата сезона во Премиер лигата.

Актуелниот шампион до трите бода стигна најмногу по заслуга на Мохамед Салах кој постигна хет-трик. Два од трите гола Салах ги постигна од пенал. Еднаш во листата на стрелци за „црвените“ се запиша Вирџил ван Дајк.

За Лидс шанса за настап не доби македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски.

Резултати на другите саботни мечеви од 1. коло во Англиското фудбалско првенство:
Фулам – Арсенал 0:3 и
Кристал Палас – Саутемптон 1:0. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close