0_Спорт.ПорталФудбал

Ливерпул претрпе четири домашни порази во низа за прв пат по речиси еден век

Актуелниот англиски првак Ливерпул загуби вечерва во градското „Мерсисајд“ дерби против Евертон со 2:0 и за прв пат од 1923 година запиша серија од четири последователни порази на домашен терен.

Ливерпул, 21 февруари 2021 (МИА) – Актуелниот англиски првак Ливерпул загуби вечерва во градското „Мерсисајд“ дерби против Евертон со 2:0 и за прв пат од 1923 година запиша серија од четири последователни порази на домашен терен.

Ричарлисон во третата минута и Гулфи Сигурдсон од пенал во 83 минута му ја донесоа на Евертон првата победа на „Енфилд Роуд“ од 1999 година и прв триумф над градскиот ривал од 2010 година.

Триумфот го искачи Евертон на седмото место во Премиер лигата со 40 бодови, колку што има и Ливерпул, но со натпревар повеќе.ег

Ливерпул, 20 февруари 2021 (МИА) – Актуелниот англиски првак Ливерпул загуби вечерва во градското „Мерсисајд“ дерби против Евертон со 2:0 и за прв пат од 1923 година запиша серија од четири последователни порази на домашен терен.

Ричарлисон во третата минута и Гулфи Сигурдсон од пенал во 83 минута му ја донесоа на Евертон првата победа на „Енфилд Роуд“ од 1999 година и прв триумф над градскиот ривал од 2010 година.

Триумфот го искачи Евертон на седмото место во Премиер лигата со 40 бодови, колку што има и Ливерпул, но со натпревар повеќе. ег/зс/

Таг
Back to top button
Close
Close