0_Спорт.ПорталРезултатиФудбал

Ливерпул и Челзи во ЛШ, Лестер не ја искористи шансата

Екипите на Ливерпул и на Челзи им се придружија на првакот Манчестер сити и на второпласираниот Манчестер јунајтед на списокот англиски претставници во Лигата на шампионите за сезоната 2021/22. Лестер не успеа да победи во последното коло и ќе мора да се задоволи со Лига Европа каде ќе игра и Вест Хем. Тотенхем кој го совлада Лестер успеа во последен момент да се избори за учество во новото европско натпреварување – Конференциска лига на Европа.

Лондон, 23 мај 2021 (МИА) – Екипите на Ливерпул и на Челзи им се придружија на првакот Манчестер сити и на второпласираниот Манчестер јунајтед на списокот англиски претставници во Лигата на шампионите за сезоната 2021/22. Лестер не успеа да победи во последното коло и ќе мора да се задоволи со Лига Европа каде ќе игра и Вест Хем. Тотенхем кој го совлада Лестер успеа во последен момент да се избори за учество во новото европско натпреварување – Конференциска лига на Европа.

Ова е епилогот по одигрувањето на денешните средби од последното, 38 премиерлигашко коло.

Резултати:
Арсенал – Брајтон 2:0.
Астон вила – Челзи 2:1
Фулам – Њукасл 0:2
Лидс – ВБА 3:1
Лестер – Тотенхем 2:4
Ливерпул – Кристал Палас 2:0
Манчестер сити – Евертон 5:0
Шефилд јунајтед – Барнли 1:0
Вест Хем – Саутемптон 3:0
Вулвс – Манчестер јунајтед 1:2.

Од лигата испаѓаат Фулам, ВБА и Шефилд јунајтед. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close