0_Македонија.ПорталОпштество

Листите на адвокати по службена должност во полициските станици во Скопје стари по 12 години

Во периодот од јануари до септември 2020 година во полициските станиците на подрачјето на Град Скопје, биле приведени вкупно 1080 лица, од кои 15 лица или само еден процент го искористиле правото на бранител. Омбудсманот Насер Зибери, објавуваќи податоци од годишниот извештај на Националниот превентивен меканизам, изјави дека во истиот период биле лишени од слобода 3278 лица, од кои само 144 повикале бранител, односно вкупно биле задржани 713 лица, а само 49 граѓани го искористиле правото на бранител.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close