0_Магазин.ПорталСцена

Листа филмови од оскаровецот Бонг Џун-хо (видео)

„Паразит“ влезе во историјата со добивањето Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје и за најдобар филм воопшто. Но, режисерот Бонг Џун-хо има и бројни други филмови, според критичарите - вредни да се погледнат... Во прилог, следат неколку од нив...

Сеул, 13 февруари 2020 (МИА) – „Паразит“ (Gisaengchung) влезе во историјата со добивањето Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје и за најдобар филм воопшто. Но, режисерот Бонг Џун-хо има и бројни други филмови, според критичарите – вредни да се погледнат…

Во прилог, следат неколку од нив…

  1. „Неповрзаност“ (Ji-ri-myeol-lyeol) (1994)
  2. „Кучињата што лаат, не касаат“ (Flandersui gae) (2000)

  1. „Сеќавањата на убиецот“ (Salinui chueok) (2003)

  1. „Грип“ (2004)
  2. „Домаќинот“ (Gwoemul) (2006)

  1. „Мразокршач“ (Snowpiercer) (2013)

  1. „Окја“ (Okja) (2017). си/

Таг
Back to top button
Close
Close