0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Лилард предложи НБА да организира нокаут-турнир со 30 екипи

Кошаркарот на Портланд, Демијан Лилард, предложи своја опција за завршување на сезоната 2019/2020, во која секој тим од лигата ќе има можност да се натпреварува за првенството.

Портланд, 1 април 2020 (МИА) – Кошаркарот на Портланд, Демијан Лилард, предложи своја опција за завршување на сезоната 2019/2020, во која секој тим од лигата ќе има можност да се натпреварува за првенството.

Тој понуди да се организира турнир според Олимпискиот систем, во кој екипата ќе биде елиминирана од борбата за трофејот по првиот пораз. Според играчот, сите 30 тима во лигата треба да учествуваат на турнирот.

– Сега е вистинското време НБА-лигата да биде суперкреативна, изјави Лилард.

Играчот исто така призна дека не дава поддршка за идејата да го се стартот на следната сезона и дека повеќе би сакал да се скрати тековната сезона. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close