0_Sport,PortalFutbollSport.Slajder

Liga e Evropës: Sileks u largua nga Evropa pas humbjes nga Drita e Kosovës

Skuadra maqedonase e futbollit Sileks mbrëmë pësoi një disfatë në "Stadiumin e Qytetit" në Shkup nga "Drita" e Kosovës me 0:2 në xhiron e dytë kualifikuese për Ligën e Evropës.

Shkup, 18 shtator 2020 (MIA) – Skuadra maqedonase e futbollit Sileks mbrëmë pësoi një disfatë në “Stadiumin e Qytetit” në Shkup nga “Drita” e Kosovës me 0:2 në xhiron e dytë kualifikuese për Ligën e Evropës.

Fidan Gerbeshi hapi rezultatin nga penalltia në fillim të pjesës së dytë pas një fillimi të ngathët nga mbrojtësi Daniel Karceski.

Mysafirët morën një nxitje në minutën e 78-të re kur u përjashtua Hristijan Grozdanoski pas një kartoni të dytë të verdhë. Në minutën e 80-të, Adrian Limani dyfishoi epërsinë dhe i dha fund kontestit.

Për Sileksin, mbetet përshtypja se ata luajtën një ndeshje të dobët dhe ndeshja e tyre në disa momente ishte me të vërtetë e lodhshme për t’u parë.

Kundërshtari i ardhshëm për ekipin e Kosovës është Legia polake, me të cilën ata do të luajnë në një fushë mysafirësh në Varshavë.

Shkëndija mbetet përfaqësuesja e vetme e vendit në garat evropiane, pasi mundi Botosanin mbrëmë dhe i njëjti fat si Sileksin e gjeti edhe Renovën e Tetovës, e cili dje pasdite në terren vendor humbi minimalisht nga Hajduk Split. mb/

Таг
Back to top button
Close
Close