0_Web_Насловна-слајдерSvet.SlajderСветСвет.Портал

Лидерите на Г-7 се согласија за вакцините, климатските промени и за глобален даночен систем

Тридневниот Самит на Седумте најразвиени индустриски земји (Г-7) во Корнвол заврши со заедничката декларација во која се наведува дека Г-7 идната година ќе донира една милијарда вакцини против Ковид-19, ќе обезбеди повеќе пари за борбата против климатските промени и ќе се воведе глобален минимален данок од најмалку 15 отсто за мултинационалните коорпорации

Back to top button
Close
Close