Svet.SlajderСветСвет.Портал

Либиските ривалски челници во Москва ќе потпишат примирје

Шефот на меѓународно признатата либиска влада за национално единство (ГНА), Фаез ал-Сараџ и неговиот ривал, командантот Калифа Хафтар од источна Либија, се очекува денеска да потпишат примирје во Москва, изјави висок либиски претставник.

Москва, 13 јануари 2020 (МИА) – Шефот на меѓународно признатата либиска влада за национално единство (ГНА), Фаез ал-Сараџ и неговиот ривал, командантот Калифа Хафтар од источна Либија, се очекува денеска да потпишат примирје во Москва, изјави висок либиски претставник.

Потпишувањето на прекинот на огнот ќе го отвори патот за продолжување на политичкиот процес, рече претседателот на Државниот совет (статус еднаков на Сенатот), со седиште во Триполи, Калед ал-Машри за либиската телевизија Ал Ахар.

Машри рече дека ќе го придружува Ал Сараџ за Москва додека со Хафтар ќе отпатува претседателот на либискиот Парламент со седиште на истокот, Агила Салах.

Во краткото телевизиско обраќање, Ал-Сараџ ги повика Либијците да „вртат бран на минатото, да ги отфрлат несогласувањата и да ги намалат несогласувањата за да се движат кон стабилноста и мирот“.

Прекинот на огнот по иницијатива на Турција и Русија веќе стапи на сила вчера во Либија по повеќе од девет месеци борби во близина на главниот град Триполи и се стравува дека конфликтот ќе биде интернационализиран.

И силите и силите на командантот Калифа Хафтар и силите на неговиот ривал Фаез ал-Сараџ објавија дека прифаќаат примирје.

Ал-Машри рече дека договорот што треба да се постигне во Москва предвидува сили кои ќе го следат спроведувањето на прекинот на огнот. Тој не даде повеќе детали. зш/

Back to top button
Close
Close