Политички партии

Левица: Владата повторно ги извиси стечајците

Владата повторно пред избори се сети на стечајците, но само за да ги искористи за политички маркетинг, а не за суштински да ги реши нивните проблеми. Имено, со новиот Закон за материјално обештетување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата или популарно наречен – Закон за стечајци, кој што беше изгласан пред четири дена, ќе бидат опфатени само 1100 стечајци и тоа оние со над 14 години работен стаж, додека оние со помалку години стаж остануваат со празни раце, без никаков надоместок, самите да се снаоѓаат како ќе преживеат.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close