0_Македонија.ПорталПолитикаПолитички партии

Левица поднесе кривична пријава против Талат Џафери за злоупотреба на службената положба и овластување

Правниот сектор на Политичката партија Левица до Основното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, поради, како што соопшти партијата, постоење основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ – казниво по чл. 353, ст. 1 од Кривичниот законик на РМ, со запретена затворска казна од шест месеци до три години.

Back to top button
Close
Close