Политички партии

Левица: Езерото Треска – изградено од народот, не смее да биде жртва на бизнисите на власта

Девастирањето и состојбата во која денес се наоѓа езерото Треска, најдобро ги симболизира економските политики на транзициските политички елити, кои од солидарно градениот имот оставија единствено пустош и руини, кои сведочат за едно друго време. Деновиве градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети и Општина Сарај го усвоија новиот детален урбанистички план за „ревитализација“ на езерото Треска, кој содржи елитен спортско-рекреативен центар со базени, аквапарк, простор за забава за деца и возрасни, викенд куќички, хотели и трговски центар, а чија вредност се проценува дека би била околу 200 милиони евра.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close