0_Спорт.ПорталФудбал

Левандовски стана третиот играч со 20+ голови во најдобрите 5 лиги во Европа

Напаѓачот на Баерн Минехн, Роберт Левандовски постигна гол во дуелот со Бундеслигата со Херта (4:0).

Минхен, 19 јануари 2020 (МИА) – Напаѓачот на Баерн Минехн, Роберт Левандовски постигна гол во дуелот со Бундеслигата со Херта (4:0).

Во 73-та минута, 31-годишниот напаѓач реализира пенал. Овој гол беше 20-ти во германскиот шампионат за полскиот фудбалер, кој му овозможи да се израмни со напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер, во списокот со стрелци.

Левандовски стана третиот играч во најдобрите 5 лиги во Европа кој постигна 20 или повеќе голови – покрај него и Вернер, такво достигнување досега има и напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле – вкупно 23. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close