0_Магазин.ПорталЗанимливости

Летниот сонцестој кај Стоунхенџ во живо на Фејсбук

Тоа ќе се случи на 21 јуни. Од своите почетоци, овие древни објекти се поврзувале со летните и зимските сонцестои на северната Земјина полутопка.

Лондон, 18 мај 2020 (МИА) – Познатата Прослава на летниот сонцестој кај Стоунхенџ, годинава нема да се одржи поради забраната за големи собири воведена поради пандемијата на коронавирусот.

Организацијата Британско наследство, која управува со древното наоѓалиште, сепак, се погрижи сите заинтересирани да уживаат во изгрејсонцето во живо пренесувано на повеќе интернет-канали.

„Заради безбедноста и добробита на сите нас, моравме да ја откажеме годинашната Прослава на летниот сонцестој кај Стоунхенџ. Знаеме дека ова е посебна пригода за многумина од вас, па решивме да го пренесуваме тоа во живо“ објави организацијата на Фејсбук.

Тоа ќе се случи на 21 јуни. Од своите почетоци, овие древни објекти се поврзувале со летните и зимските сонцестои на северната Земјина полутопка. Собирањето на Стоунхенџ е вековна традиција. Секоја година, околу 10.000 луѓе се собираат тука за да го одбележат најдолгиот ден во годината.

Стоунхенџ се најде на списокот nа светско наследство на УНЕСКО уште во 1986 година.

Ова не е првпат летниот сонцестој да се емитува на Интернет. Минатата година, Британско наследство ја создаде интернет-страницата „Стоунхенџ скајскејп“, каде што луѓето од цел свет можат да ја гледаат и доживеат оваа уникатна појава.

Летниот сонцестој над Стоунхенџ ќе се емитува во живо и на Фејсбук-страницата на организацијата.

Познатотo мегалитскo наоѓалиште се состои од огромни камени блокови, но нема единствена структура. „Вратите“ биле уривани и повторно градени со векови, а најраната фаза на градба, според археолозите, се случила околу 2900 година п.н.е. Од првичните 30 исправени столбови, денес се зачувани само 17, со шест таканаречени „надвратници“.  си/ссм/

Таг
Back to top button
Close
Close