0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт.Слајдер

Леклер на Силверстоун со кацига во чест на 70-годишнината од првата победа на Ферари во Формула 1

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, на трката за Големата награда на Велика Британија, ќе носи каци во чест на 70-годишнината од првата победа на италијанскиот тим во Формула 1.

Лондон, 16 јули 2021 (МИА) – Возачот на Ферари, Шарл Леклер, на трката за Големата награда на Велика Британија, ќе носи каци во чест на 70-годишнината од првата победа на италијанскиот тим во Формула 1.

Ферари ја освои својата прва победа во Формула 1 на 14 јули 1951 година на патеката „Силверстоун“, каде ќе се одржи следната рунда од тркачката серија.

Главната трка за Големата награда на Велика Британија ќе се вози в недела (18 јули) со почеток во 16 часот. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close