0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Легендарниот Киган пред да враќање во Њукасл

Човекот, идолизиран како „Месија“ од фановите, ќе биде поканет за амбасадор кога ќе се заврши купувањето од 300 милиони фунти. Тоа би можело да се случи во наредните десет дена, додава изданието. До денес, од клубот не беа побарани дополнителни детали за случајот.

Лондон, 26 април 2020 (МИА) – Кевин Киган се соочува со сензационално враќање во Њукасл кога саудиските инвеститори ќе го комплетираат купувањето на клубот, пренесува „Дејли мејл“.

Човекот, идолизиран како „Месија“ од фановите, ќе биде поканет за амбасадор кога ќе се заврши купувањето од 300 милиони фунти. Тоа би можело да се случи во наредните десет дена, додава изданието. До денес, од клубот не беа побарани дополнителни детали за случајот.

Според информациите, новите сопственици сакаат да создадат добро расположение за своите приврзаници и враќањето на Киган е еден од нивните главни приоритети.

Киган (69) е сакана фигура на лојалните обожаватели на „страчките“, како за неговите настапи како играч, така и како менаџер на клубот. Тој вети дека нема никогаш да стапне на „Сент Џејмс парк“ откако го дефинираше владеењето на Мајк Ешли како „самоуништувачка империја“. Неговиот втор престој во Њукасл заврши со горчлив вкус пред 12 години.

Киган ќе ги здружи силите со Тери МекДермот, друг на клупскиот список на поранешни играчи со кои новите сопственици ќе сакаат да градат добра врска. Дуото нема да има директно влијание врз тимот, но името, заедно со одличните медиумски и лични квалитети на Киган, го прават клучен за промовирање на Њукасл на глобално ниво.

Киган беше обожуван од приврзаниците на „црно-белите“ како играч и последователно како менаџер. Тој потпиша со ѕвезди како Лес Фердинанд, Давид Жинола, Роберт Ли, Енди Кол и Питер Бирдсли – го сруши светскиот трансфер рекорд во тоа време со 15 милиони фунти за да го привлече Алан Ширер.

Дефинирани тогаш како „забавувачи“, Њукасл беше близу до освојување на титулата во највозбудливите години во клупската историја, а со новите сопственици ќе се обиде повторно да се врати во елитата во Премиер лигата.

Таг
Back to top button
Close
Close