0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Ледечка го освои првиот спуст во сезоната со историско достигнување

Ледечка се запиша во историјата како прв олимписки шампион и во скијање и во сноубординг, а сега е прва со победа во Светскиот куп во двата спортови. 24-годишната Чехиња стартуваше со 26. број и го направи најдобро спуштање при тешки временски услови. Обилните снежни врнежи на Лејк Луис ги принуди организаторите да го одложат почетокот на трката за еден час.

Лејк Луис, 7 декември 2019 (МИА) – Естер Ледечка победи на првиот спуст кај дамите за Светскиот куп во ски-алпските дсциплини. Скијачката од Чешката Република, која исто така се натпреварува во сноубординг, заврши на првото место на патеката во Лејк Луис за 1:31.87 минути и ја освои својата прва победа од Светскиот куп.

Ледечка се запиша во историјата како прв олимписки шампион и во скијање и во сноубординг, а сега е прва со победа во Светскиот куп во двата спортови. 24-годишната Чехиња стартуваше со 26. број и го направи најдобро спуштање при тешки временски услови. Обилните снежни врнежи на Лејк Луис ги принуди организаторите да го одложат почетокот на трката за еден час.

Швајцарката Корин Сутер беше втора со 0,35 секунди заостанување, а Австријката Стефани Фениер заврши со 0,45 секунди зад победникот. Трикратната освојувачка на Светскиот куп, Микаела Шифрин, беше само 10-та. Во генералниот пласман, Шифрин води со 366 поени, а потоа следат Мишел Гизин (Швајцарија) 160, Петра Влахова (Словачка) 138 и други.

Пласман во спуст во Лејк Луис:
1. Естер Ледечка (Чешка) 1: 31,87 минути
2. Корин Сутер (Швајцарија) 1: 32.22
3. Стефани Фениер (Австрија) 1: 32.32
4. Викторија Ребензбург (Германија) 1: 32.53
5. Нина Ортлиб (Австрија) 1: 32.53
6. Софија Гоџа (Италија) 1: 32.56

Таг
Back to top button
Close
Close