0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Леброн со историско достигнување

„Кралот“ заврши со 27 поени, 12 скокови и 10 асистенции.

Бруклин, 24 јануари 2020 (МИА) – Големата НБА sвезда Леброн Џејмс се одликуваше со „трипл-дабл“ за Лос Анџелес Лејкерс во победата од 128:113 над Бруклин Нетс.

„Кралот“ заврши со 27 поени, 12 скокови и 10 асистенции.

Ова е трет „трипл-дабл“ за Џејмс, откако на 30 декември наполни 35 години.

Пред него, единствениот кошаркар со најмалку три „трипл-дабл“ во НБА над 35-годишна возраст беше Џејсон Кид, кој во 2011 година стана шампион со Далас Маверикс.

Таг
Back to top button
Close
Close