0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошаркаРезултати

Лејкерси поведе во финалето со Мајами

Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс со победа го започнаа големото финале во НБА лигата. Тие рано утрово го совладаа тимот на Мајами со 116:98 (31:28, 34:20, 28:19, 23:31).

Орландо, 1 октомври 2020 (МИА) – Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс со победа го започнаа големото финале во НБА лигата. Тие рано утрово го совладаа тимот на Мајами со 116:98 (31:28, 34:20, 28:19, 23:31).

Најзаслужни за триумфот на Лејкерс беа Ентони Дејвис со 34 поени и девет скокови и Леброн Џејмс кој стигна до дабл-дабл 25 поени, 13 скока, а му фалеше само една асистенција за трипл-дабл.

Во поразениот тим најдобар играч беше Џими Батлер со 23 поени.

Шампион ќе стане тимот којшто прв ќе стигне до четири победи. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close