0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Лалана го продолжи договорот со Ливерпул, ќе добие шампионски медал

На овој начин, играчот ќе може да учествува на прославите на крунисувањето на тимот за шампион на Англија. Тековниот договор на играчот беше до крајот на месецот, а тој се очекува да се пресели во Лестер по крајот на кампањата, и покрај интересот од Тотенхем, Арсенал, Бурнемут и Барнли.

Ливерпул, 9 јуни 2020 (МИА) – Играчот од средниот ред на Ливерпул, Адам Лалана повторно стави потпис на нов краткорочен договор со Ливерпул до крајот на оваа сезона, официјално беше објавено на веб-страницата на клубот.

На овој начин, играчот ќе може да учествува на прославите на крунисувањето на тимот за шампион на Англија. Тековниот договор на играчот беше до крајот на месецот, а тој се очекува да се пресели во Лестер по крајот на кампањата, и покрај интересот од Тотенхем, Арсенал, Бурнемут и Барнли.

Англичанецот веќе 6 години игра за тимот од Мерсисајд и важи за една од водечките фигури во соблекувалната на Јирген Клоп.

Германскиот стратег изјави дека сака да се потпира на својот играч за претстојните 9 натпревари до крајот на сезоната и од оваа причина е постигнат договор.

Лалана има забележано 22 натпревари, од кои 15 во Премиер лигата, и спокојно ќе може да освои медал, доколку „црвените“ станат шампиони за прв пат од 1990 година.

Таг
Back to top button
Close
Close