0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Кузмановска: Можноста за ширење на Корона вирусот на многу ниско ниво, но не е исклучена појава на импортирани случаи

Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје е опремена и прави истражувања по епидемиолошки индикации доколку се процени ризикот дека тие треба да се направат. Отворивме стандардни постапки и подготовка на документација за набавка на новите дијагностикуми, за дијагностика на новиот Корона вирус, што се појави во Кина, бидејќи светската лабораториска мрежа за вакви заканувачки вируси веќе понуди земјите да можат да си набават реагенси за дијагностика на овие вируси. Се надевам дека во најблиска иднина ќе ги добиеме тие реагенси и ќе можеме да тестираме и случаи со новиот корона вирус, изјави денеска епидемиологот Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје.

Скопје, 16 јануари 2020 (МИА) – Лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при Институтот за јавно здравје е опремена и прави истражувања по епидемиолошки индикации доколку се процени ризикот дека тие треба да се направат. Отворивме стандардни постапки и подготовка на документација за набавка на новите дијагностикуми, за дијагностика на новиот Корона вирус, што се појави во Кина, бидејќи светската лабораториска мрежа за вакви заканувачки вируси веќе понуди земјите да можат да си набават реагенси за дијагностика на овие вируси. Се надевам дека во најблиска иднина ќе ги добиеме тие реагенси и ќе можеме да тестираме и случаи со новиот Корона вирус, изјави денеска епидемиологот Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје.

Посочи дека доколку кај некој од патниците се појави симптоматологија и ако се има податок за враќање од Кина, тогаш ќе се направат тестирања со тоа што веќе располагаат.

Одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали постои можност вирусот да се прошири во државава, рече дека во услови на раздвиженост на патниците во меѓународниот сообраќај секогаш постои можност некој да ја извезе таа болест и да ја пренесе во некоја друга земја, како што се случи во Тајланд со регистрираниот импортиран случај од Кина или постои можност наш или кој било граѓанин на која било друга земја таму да заболи и да го донесе во својата земја.

– Во такви услови сите земји си преземаат мерки и се прави проценка на ризикот. До овој момент се цени дека можноста за проширување на болеста е на многу ниско ниво иако не се исклучува појава на импортирани случаи во која било земја. Светската здравствена организација не препорачува никаква рестрикција на меѓународните патувања, ниту рестрикција на патувањата во Кина, ниту скрининг на аеродромите, ниту некаква посебна препорака за патниците во меѓународниот сообраќај со исклучок на тоа што важи за сите други респираторни заболувања, истакна д-р Кузмановска.

Појасни дека симптомите за заболувањето се како и кај останатите респираторни заболувања и  можат да предизвикаат цела палета различна симптоматологија од многу лесна клиничка слика која корелира со настинка, па до многу тешки форми како што е Сарс, сериозно акутно респираторно заболување кое може да ги нападне и другите органи и многу често има смртен завршеток.

– Главните симптоми на корона вирусот се висока температура, треска и тешкотии во дишењето. Од 3 јануари нема нов случај на заболени во Кина, ниту во околните држави. Болеста не е проширена кај здравствените работници, бидејќи корона вирусите тешко се пренесуваат од човек на човек. Генерално тоа се зоонитични вируси кои се пренесуаат од животни на човек. Од човек на човек се пренесуваат малку потешко, единствено во услови на многу близок контакт, како што е кај здравствените работници кои се грижат за заболените и кај семејни контакти, додаде д-р Кузмановска.

Заболените од Корона вирусот, чиј број од декември до 2 јануари кога беше регистриран последниот случај, изнесува 41, се од кинескиот град Вухан. Еден пациент веќе почина од пневмонија предизвикана од вирусот. рп/дма/

 

Back to top button
Close
Close