BallkanBallkan.Portal

Kurti: Nuk do ta bëj pranim-dorëzimin, Qeveria e re e padobishme

Lideri i Vetëvendosjes dhe ish-ushtrues i detyrës kryeministër i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se Qeveria e re, e kryesuar nga funksionari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdulla Hoti është e padobishme dhe tha se ai do ta vazhdojë luftën dhe shpejtë do të kthehet në pushtetin ekzekutiv.

Prishtinë, 3 qershor 2020 (MIA) – Lideri i Vetëvendosjes dhe ish-ushtrues i detyrës kryeministër i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se Qeveria e re, e kryesuar nga funksionari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdulla Hoti është e padobishme dhe tha se ai do ta vazhdojë luftën dhe shpejtë do të kthehet në pushtetin ekzekutiv.

Kurti, gjithashtu, tha se nuk do të pranojë pranim-dorëzim me dikë që e ka shkarkuar derisa ka qenë kryeministër.

Ai e pranoi se është i papranueshëm vendimi i Gjykatës Kushtetuese për dekretin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për ta emëruar Hotin mandatar, njofton “Koha”. shk/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close