BallkanBallkan.PortalKorrespondentë BotëSvet.Slajder

Kurti konvokoi seancë të Qeverisë një orë para seancës kuvendore në të cilën do të votohet qeveria e re

Kuvendi i Kosovës sot në ora 11 do të zhvillojë seancë të jashtëzakonshme, në të cilën duhet të votohet propozimi i kandidatit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti për përbërjen e qeverisë së re dhe nëse i merr 61 votat e kërkuara do ta marrë vendin e Ushtruesit të detyrës së kryeministrit Albin Kurti, njofton korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Prishtinë, 3 qershor 2020 (MIA) – Kuvendi i Kosovës sot në ora 11 do të zhvillojë seancë të jashtëzakonshme, në të cilën duhet të votohet propozimi i kandidatit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti për përbërjen e qeverisë së re dhe nëse i merr 61 votat e kërkuara do ta marrë vendin e Ushtruesit të detyrës së kryeministrit Albin Kurti, njofton korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Megjithatë, siç publikoi Zyra për marrëdhënie me publikun e Qeverisë në dorëheqje, Kurti për në ora 10 konvokoi mbledhje të rregullt të kabinetit, e cila duhet të mbahet në ndërtesën e qeverisë.

Më 25 mars, me iniciativën e LDK-së, Kuvendi votoi mosbesim të Qeverisë Kurti, pas së cilës më 30 prill, presidenti Hashim Thaçi ia dorëzoi mandatin Hotit si kandidat i partisë të renditur e dyta në zgjedhjet e fundit parlamentare të mbajtura në tetor të vitit të kaluar.

Partia e Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje (VV), e kundërshtoi dekretin e Thaçit në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës më 1 maj, duke argumentuar se një qeveri e re mund të formohej vetëm pas zgjedhjeve të reja, të cilat do të ndodhnin pasi të përballeshin me pandeminë Kovid-19.

Më 28 maj, Gjykata Kushtetuese vendosi që vendimi i Thaçit ishte kushtetues, duke i lejuar Hotit të formonte një qeveri të re. mb/

Back to top button
Close
Close