0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталАнализаДописници МКДОпштински вести

Кумановци очекуваат новиот ГУП да донесе урбано и модерно живеење

Куманово почна постапка за изработка на Генерален урбанистички план. Постапката е сложена, скапа, но ќе понуди решенија за многубројните проблеми со кои се соочува градот изминативе децении, сметаат стручните. Планот треба да обезбеди нови сообраќајни решенија со кои ќе се реши метежот, формирање нови населби, повеќе зеленило, пешачки зони, ефикасен јавен транспорт, уредени простори наменети за сите. Клучно е и граѓаните да ги кажат своите забелешки, затоа постапката треба да е транспарентна и инклузивна.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close