0_Спорт.ПорталФудбал

Куман: Ова е нашата најдобра игра во сезоната

Тренерот на Барселона, Роналд Куман беше задоволен од учинокот на неговиот тим на натпреварот од 2. коло на Лигата на шампионите против Јувентус (2:0).

Барселона, 29 октомври 2020 (МИА) – Тренерот на Барселона, Роналд Куман беше задоволен од учинокот на неговиот тим на натпреварот од 2. коло на Лигата на шампионите против Јувентус (2:0).

Тој објасни и зошто Каталонците играа со тројца дефанзивци.

– Ова е нашата најдобра игра во сезоната. Многу важна победа против силен европски тим, успеавме да му го наметнеме својот фудбал на противникот. Сакав да играм тројца дефанзивци, така што еден играч ќе се турка напред и ќе создаде нумеричка предност на средината на теренот. Благодарение на ова, создадовме многу шанси за гол и, да бидам искрен, требаше да го решиме исходот на натпреварот многу порано.

Презадоволен сум од фудбалот што го игравме денес, задоволен од резултатот и карактерот што ги покажа мојот тим, рече Куман во изјава за веб-страницата на УЕФА.

Каталонците по две кола имаат максимални шест бода. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close