Дописници МКДОпштински вести

Кривична за кичевец  поради сомнение за убиство

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“, Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал во координација со Одделението за внатрешни работи Кичево, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против Ш.Љ.(40) од кичевското село Жубрино. На него му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена, инфомира портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски.

Кичево,6 февруари 2020 (МИА) – Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство“, Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал во координација со Одделението за внатрешни работи Кичево, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против Ш.Љ.(40) од кичевското село Жубрино. На него му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена, инфомира портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски.

Тој додаде дека пријавениот, во периодот од 26 до 28 јули 2019 година, со цел да пронајде и одземе пари и злато и да се стекне со противправна имотна корист, насилно влегол во куќата сопственост на Б.Б.(67) во селото Црвевци и со употреба на дрвени предмети и со физичка сила, го нападнал нанесувајќи му повреди од кои потоа починал.рф/лв/

Back to top button
Close
Close