ХроникаХроника.Портал

Кривична пријава за скопјанец осомничен за шверц со екстази

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против М.Д. (27) од Скопје осомничен за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

Скопје, 4 март 2020 (МИА) – Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против М.Д. (27) од Скопје осомничен за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

На 01.03.2020 на магистралниот пат Кичево–Гостивар, кај крстосница „Стакларска“ во Гостивар, соопштија денеска од МВР, полициски службеници запреле патничко возило „хјундаи“, управувано од пријавениот, а при претрес во возилото и личен преглед на пријавениот биле пронајдени таблети екстази и 800 грама кристална материја. По преземени мерки било утврдено дека М.Д. во февруари 2020 ги набавил со намера да ги препродаде на уживатели на дрога од подрачјето на Скопје и Охрид. цр/скс/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close