Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Кристоф Кастанер најавува засилување на контролите за првиот викенд по општиот карантин на Французите

Министерот за внатрешни работи најави зајакнување на контролите настаниците, терминалите и местата за заминување по повод првиот викенд по излегувањето од изолацијата.

Париз, 15 мај 2020 (МИА) – Министерот за внатрешни работи на Франција Кристоф Кастане со засилени контроли, сака да се почитува забраната за одење подалеку од 100 километри од местото на живеење на Французите, јави дописникот на МИА.

Министерот за внатрешни работи најави зајакнување на контролите настаниците, терминалите и местата за заминување по повод првиот викенд по излегувањето од изолацијата.

Со новите одредби Французите се слободни да се движат во радиус од 100 километри од местото на живеење без специфичните потврди, додека за секое подалечно патување потребна е потврда и вистинска недоложна потреба за тоа.тг/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close