0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Криштоф Дугари: Барселона е клуб на кловнови без стил

Поранешниот член на Барселона, Криштоф Дугари упати остри критики на адреса на субјектот од „Камп Ноу“. Французинот, кој играше за Каталонците во сезоната 1997/98, говори без влакна на јазикот за случувањата во клубот по поразот од Атлетик Билбао во Купот на Шпанија.

Барселона, 7 февруари 2020 (МИА) – Поранешниот член на Барселона, Криштоф Дугари упати остри критики на адреса на субјектот од „Камп Ноу“. Французинот, кој играше за Каталонците во сезоната 1997/98, говори без влакна на јазикот за случувањата во клубот по поразот од Атлетик Билбао во Купот на Шпанија.

„Тоа е клуб на кловнови во кој се работи наопаку. Го купија Кутињо, го купија Дембеле, купуваат фудбалери, па ги продаваат. Се добива впечаток дека нема визија во клубот. Во секој преоден рок се јавува некој проблем. Многу лоши трансфери се направени по заминувањето на Чави и Иниеста, а се потрошија многу пари“, вели 47 годишниот Дугари.

Каталонците моментно се втори на табелата во Примера со три бода помалку од Реал Мадрид. Во недела ги очекува гостување во Севилја кај екипата на Бетис.

„Над се, имаат многу лош имиџ. Таму има премногу луѓе кои немаат манири и стил за величина каква е Барселона која сега е клуб без стил“, додаде Французинот. сѓд/

Back to top button
Close
Close