0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Крај на фудбалското првенство во Белгија, титулата за Бриж

Белгија е првата европска земја во која е прогласен предвремен крај на фудбалската сезона поради пандемијата на коронавирус. Тамошната федерација донесе одлука да не се одигра последното коло од регуларниот дел, како ниту плејофот ниту плејаутот.

Брисел, 2 април 2020 (МИА) – Белгија е првата европска земја во која е прогласен предвремен крај на фудбалската сезона поради пандемијата на коронавирус. Тамошната федерација донесе одлука да не се одигра последното коло од регуларниот дел, како ниту плејофот ниту плејаутот.

Во моментот на прекин на првенството, лидер на табелата беше Бриж и по тој основ, клубот е прогласен за нов белгиски шампион.
Конечната одлука, која ќе биде формалност, ќе биде донесена кон крајот на април на Генералното Собрание на фудбалската Федерација на Белгија. сѓд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close