0_Магазин.ПорталСцена

Ковид-19 ги измени правилата на Оскарите

Досега филмовите можеа да конкурираат за Оскарите под услов - најмалку седум дена прикажување во кино во Лос Анџелес или ширум САД.

Лос Анџелес, 29 април 2020 (МИА) – Американската академија за филмски науки, којашто е организатор на доделувањето на наградите Оскар, денеска најави дека, поради престанокот на работа на кината при корона-пандемијата, само филмовите кои се прикажуваат на стрим-платформите ќе бидат во конкуренција за Оскарот следната година.

Досега филмовите можеа да конкурираат за Оскарите под услов – најмалку седум дена прикажување во кино во Лос Анџелес или ширум САД. Но, поради пандемијата на новиот коронавирус, кината не работат, а сите премиери се откажани.

Најголемите американски дистрибутери АМЦ, Регал и Синемарк, соопштија дека не очекуваат повторно отворање на киносалите пред крајот на јуни или почетокот на јули.

Следното доделување на Оскарите е најавено за 28 февруари.  си/

Таг
Back to top button
Close
Close