ЕвропаЕвропа.Портал

Ковач: Миграциите се правно прашање, а ЕУ тоа го заборава

Миграциите не се емотивно или политичко прашање, туку правно, а Европа ја заборавила таа лекција, изјави денеска портпаролот на унгарската Влада за меѓународни односи и комуникации, Золтан Ковач.

Будимпешта, 5 февруари 2020 (МИА) – Миграциите не се емотивно или политичко прашање, туку правно, а Европа ја заборавила таа лекција, изјави денеска портпаролот на унгарската Влада за меѓународни односи и комуникации, Золтан Ковач.

Тој по посетата на американско-мексиканската граница истакна дека физичките бариери на границата и апсењата на илегалните мигранти постојат со децении.

– И Европа има граници, пред се шенгенска граница. Границите постојат за луѓето кои ги минуваат да ги почитуваат сите закони, нагласи Ковач, додавајќи дека границите мора да се заштитат. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close