БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Косовската опозиција бара разрешување на министерката за надворешни работи

Најголемата косовска опозициска партија, Демократската партија на Косово (ПДК), вели дека министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Грвала-Шварц „ги навредува борбата на Ослободителната војска на Косово, загинатите во борбата за слобода и независност и сите силувани жени во војната“, поради што бара од премиерот Албин Курти веднаш да ја разреши од функцијата.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close