0_Спорт.ПорталКошаркаСпорт.Слајдер

Кошаркарското првенство почнува на 31 октомври

Кошаркарската федерација на С. Македонија денес соопшти дека Првата лига ќе стартува на 31 октомври.

Скопје, 22 октомври 2020 (МИА) – Кошаркарската федерација на С. Македонија денес соопшти дека Првата лига ќе стартува на 31 октомври.

  • Раководејќи се според актуелниот здравствен и безбедносен билтен кај клубовите од Прва лига-мажи, и имајќи го во предвид фактот дека екипите кај кои беа забележани позитивни тестирања од Ковид-19 не можеа да го реализираат во целост тренажниот процес пред 21. октомври, раководството на федерацијата одлучи првото коло од новата натпреварувачка сезона 2020/2021 да се одигра на 31. октомври.

Во таа насока, секој учесник во натпреварувањето пред почетокот на натпреварувањето е должен да потпише изјава-согласност со која ќе потврди дека ќе ги почитува општите мерки за превенција и заштита од Ковид-19 кои важат во делокругот на кошаркарскиот спорт, како и дека ќе ги почитува најавените протоколи за превенција и заштита од Ковид-19, од страна на надлежните државни органи и од страна на федерацијата. Вклучително и посебните мерки за превенција и заштита од Ковид-19 наложени од организаторот на натпреварувањата во рамките на федерацијата.

Федерацијата секојдневно ќе ја следи состојбата во нашата држава од здравствен аспект и во консултации со Комисијата за заразни болести и Институтот за јавно здравје, по потреба ќе бидат донесени и дополнителни одлуки за почеток и реализација на понатамошниот тек на натпреварувањето, стои во соопштението на КФСМ.

Првично македонскиот кошаркарски шампионат требаше да почне на 3 октомври, па беше одложен стартот за една недела, за сега да се планира за крајот на месецов. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close