0_Спорт.ПорталКошаркаРезултати

Кошаркарската репрезентација на САД избори полуфинале во Токио

Машката кошаркарска репрезентација на САД се пласираше во полуфиналето на Олимпијадата во Токио. Во четвртфиналето, утрово Американците ја совладаа Шпанија со 95:81.

Токио, 3 август 2021 (МИА) – Машката кошаркарска репрезентација на САД се пласираше во полуфиналето на Олимпијадата во Токио. Во четвртфиналето, утрово Американците ја совладаа Шпанија со 95:81.

Најефикасен играч на средбата беше Рики Рубио, кој постигна 38 поени, но тоа не беше доволно Шпанија да го избегне поразот.

Во полуфиналето, тимот на САД ќе се соочи со победникот од натпреварот Австралија против Аргентина.

Претходно полуфинале на Олимпијадата избори Словенија кој ќе го чека подобриот од дуелот Италија – Франција. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close